Dodáme střechu pro váš dům

Určitě znáte přísloví „Střecha dělá dům“. Nový dům bez střechy není možné dokončit a pokud střechou zatéká, může to ohrozit celou statiku stavby. Protože se opakovaně setkáváme s požadavky na dodání či opravu krovů, vazníků či celé střechy, rozhodli jsme se rozšířit naše služby i tímto směrem. Realizaci střechy či půdní nadstavby připravíme na vaše přání od A do Z. Pomůžeme vám zvolit vhodný materiál, navrhneme správné technické řešení, vyhotovíme bezplatný rozpočet.

Jaký krov vybrat?

Příhradové vazníky nebo klasické krovy

Většinou k nám přicházíte s hotovým projektem střechy, pokud však váháte, jaká střecha by byla pro váš dům nejvhodnější, dovolíme si alespoň několik základních pravidel výběru.

 1. Prvním parametrem je, zda chcete mít půdu, případně mít podkroví obyvatelné, nebo dáte přednost moderní tesařské konstrukci tvořené příhradovými vazníky.
 2. Druhým parametrem je velikost stavby, rozpětí, sklon a tvar střechy.

Příhradové vazníky zvolte:

 • Pokud máte střechu mírného sklonu a půdní prostor nechcete mít obyvatelný ani zavalený starým harampádím. Pokud si na půdu chcete dát jen lyže nebo sáně přes léto, pak vám střecha z příhradových vazníků bude vyhovovat.
 • Její výhodou je:
  • Možnost výroby vazníků průmyslovým způsobem, kdy celou konstrukci doveze kamión na stavbu a pomocí jeřábu je za několik hodin umístěna na svém místě.
  • Pomocí příhradových vazníků lze řešit i střechy velkého rozpětí

 

Klasické krovy zvolte

Ve všech ostatních případech, zvláště tedy pokud chcete obyvatelné podkroví. Na rozdíl od příhradových vazníků zde budete mít na výběr z různých provedení. Pravděpodobně i vy jste se někdy setkali s termínem jako vaznicová soustava, hambálkové krovy, plná nebo jalová vazba. Jde o terminologii popisující konstrukci krovu, nebo jednotlivé prvky konstrukce krovu. Mezi ty základní typy krovů patří:

 • Krokevní krov – dnes nejrozšířenější konstrukce, zvláště u rodinných domů, pro prostor který poskytuje v podkroví. Ze statických důvodů se nedoporučuje použít při rozpětí větším jak 10 metrů.
 • Hambálkové krovy nejsou při sklonu střechy pod 45% nejlevnější, ale jsou výhodné pro samotné konstrukce střech s velkým rozpětím
 • Střechy s podporou krokví, nazývané také jako stojatá stolice – je nejběžnější konstrukce starých českých staveb. Typickým prvkem jsou pro ni stojaté sloupky (1-3). Umožňuje zastřešit až 16 metrů široké budovy.
 • Ležatá stolice – s ohledem na složitost konstrukce jde o dnes již málo používaný způsob konstrukce krovu. Jeho výhodou bylo přenesení zatížení blíže k nosné zdi.